Lampka ze szklanej butelki

pexels-photo-45072

Butelki po winie i innych trunkach potrafią zachwycić. Jeśli jednak wydaje się wam, że po wypiciu ich zawartości do niczego już się nie nadają, jesteście w błędzie – lista rzeczy, które możemy z nich zrobić jest naprawdę długa. Jedną z nich prosta, ale urocza lampka nocna.

Co przygotować?

Przede wszystkim butelkę z korkiem – najlepsze będą te z kolorowego szkła o pojemności około półtora litra. Poza tym, niezbędne będą: żarówka wraz z oprawką oraz przewód o długości nieco ponad metra i włącznik. Ważnym elementem konstrukcji jest rurka – powinna mieć pięć centymetrów długości i około jeden średnicy. Jeśli chodzi o narzędzia, przygotujmy zestaw do lutowania, wiertarkę i kawałek taśmy klejącej, szczypce, ściągacz do izolacji, mocny klej, wkrętaki i próbnik elektryczny.

Wiercimy dziurę w butelce

Najwięcej problemów sprawi nam wywiercenie potrzebnego do przeciągnięcia kabla otworu w szklanej butelce. Aby go wykonać, butelkę umieśćmy w ściskach stolarskich, a miejsce, w którym chcemy wiercić zabezpieczmy taśmą klejącą – dzięki niemu wiertło nie będzie ślizgać się po powierzchni szkła. Wiercenie najpewniej zajmie sporo czasu – podczas niego musimy uważać na to, by butelka nie pękła, a ponadto jak najczęściej chłodzić zarówno szkło, jak i wiertło chłodną wodą. Kiedy już uda nam się wywiercić otwór, musimy kilka razy wypłukać butelkę, usuwając z niej cały pył.

Mocujemy oprawkę i przeciągamy kable

Umieśćmy korek w imadle i nawierćmy w nim dziurę o średnicy wystarczającej do przełożenia rurki. Powstały w ten sposób element przytwierdzamy do szyjki klejem. Następnie powinniśmy usunąć z końców kabli około dwa centymetry izolacji, a same druciki utwardzić za pomocą lutownicy. Przeciągamy kabel przez butelkę i na gwincie rurki mocujemy oprawkę żarówki, przylutowując ją do okrytej części przewodów.

Montujemy włącznik

W odpowiednim miejscu przecinamy kabel, by lutownicą przymocować jego przewody do włącznika. Po skręceniu go zostaje nic innego, jak wkręcić żarówkę, założyć wybrany przez nas klosz i podłączyć lampkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 5 =