Drapak dla kota

pexels-photo

Nie sposób odmówić kotom uroku – to właśnie on sprawia, że tak chętnie trzymamy te czworonogi w naszych domach. Wielu właścicieli kotów zdążyło się jednak przekonać, że przyjaźń z tymi stworzeniami to nie tylko pełne zadowolenia pomruki. Każdy kot musi tępić szybko rosnące pazury, niszcząc nam przy tym tapicerowane meble. Aby tego uniknąć, możemy zrobić mu prosty drapak.

Niezbędne materiały

Jako podstawy naszego drapaka możemy użyć kwadratowego kawałka drewna o wymiarach około pół na pół metra – najlepiej, kiedy będzie to drewno sosnowe, te bowiem sprawia najmniej problemów przy obróbce. Poza nim, niezbędna będzie także drewniana belka lub, jeśli chcemy aby jej przekrój był kwadratowy, kantówka o długości nieco mniejszej, niż metr. Wyposażmy się też w cztery wkrętów do drewna, rolkę dwustronnej taśmy klejącej, kilka średnich gwoździ oraz klej do drewna.

Owijamy belkę sznurem…

Elementem, który pozwoli kotu tępić swoje pazury będzie nawinięty na pionową część drapaka sznur. Najlepiej jest wybrać sznur jutowy o średnicy około półtora centymetra – taki będzie najbardziej wytrzymały. Należy owinąć go wokół belki, a trwałość tego połączenia wzmocnić taśmą dwustronną. Obie końcówki wbijmy dla bezpieczeństwa gwoździami, które zagwarantują, że sznur nie będzie odwijał się z drapaka.

…i łączymy ją z podstawą

Na szczycie belki nawierćmy cztery dziury. Takie same otwory należy także wykonać w deskach. Aby mieć pewność, że bez problemu przełożymy przez nie wkręty, przed wierceniem obliczmy ich pozycję, a miejsce na otwory zaznaczmy za pomocą ołówka stolarskiego. Połączenie można wzmocnić klejem do drewna – wystarczy przed skręceniem posmarować oba elementy.

Drapak jest już właściwie gotowy – możemy zabrać się za jego wykończenie. Weźmy papier ścierny i zeszlifujmy nim podstawę, a kiedy będzie już całkiem gładka dokładnie oczyśćmy jej powierzchnię i odtłuśćmy używając do tego rozpuszczalnika bądź spirytusu denaturowanego. Nałóżmy lakier, olej lub bejcę i poczekajmy, aż wyschnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − 5 =