Jak zmierzyć ciśnienie atmosferyczne domowymi sposobami?

pexels-photo (1)

Wiele osób dość mocno odczuwa drastyczne zmiany ciśnienia atmosferycznego. W niektórych przypadkach są to bóle głowy czy też ogólne złe samopoczucie danego dnia. Z tego powodu również często możemy usłyszeć o wzroście lub spadku ciśnienia atmosferycznego w trakcie prognoz pogody. Jeśli jednak chcielibyśmy mieć informacje z pierwszej ręki możemy własnoręcznie stworzyć barometr, który powie nam czego możemy oczekiwać danego dnia.

Woda prawdę Ci powie

Do wykonania jednego z najprostszych barometrów wystarczy nam tak naprawdę miska, szklana butelka i oczywiście woda. Zarówno miskę jak i butelkę napełniamy wodą. W przypadku miski, poziom wody powinien sięgać ¼ jej wysokości, natomiast butelkę napełniamy do połowy. Następnie czeka nas chyba najtrudniejsze zadanie, czyli odwrócenie butelki do góry nogami, tak aby woda się z niej nie wylała i umieszczenie jej szyjki w misce. Możemy tego dokonać zatykając wylot szyjki palcami, albo przytykając do niego nakrętkę, a następnie usuwając ją gdy wspomniany wylot znajdzie się pod wodą. Musimy uzyskać efekt zmieszania się wody z miski, z tą z butelki. Opartą o brzeg miski butelkę możemy przymocować na przykład taśmą, tak aby się nie poruszała. Po ustaniu się wody, na butelce zaznaczamy jej poziom, chociażby za pomocą taśmy czy plastra.

Jeśli poziom wody w butelce obniży się to znaczy, że również ciśnienie atmosferyczne spadło i możliwy jest deszcz. Wyższy poziom wody natomiast to oznaka wzrostu ciśnienia i ładnej pogody.

Słoik jako barometr

Inny rodzaj barometru możemy wykonać przy pomocy słoika, balonika, gumek recepturek i wykałaczki do szaszłyków. Zaczynamy od odcięcia od naszego balonika części, w którą się dmucha, po czym naciągamy go na słoik bez pokrywki. Balonik musi być dość mocno naprężony, a mocujemy go przy pomocy gumek na wysokości gwintu słoika. Dzięki temu uzyskamy coś w rodzaju „błony” na słoiku, na środku której z pomocą zwykłej taśmy mocujemy wykałaczkę. Taki barometr przystawiamy do ściany, do której przyklejamy białą kartkę papieru. To właśnie na niej będziemy zaznaczać wahania naszego wskaźnika z wykałaczki.

Podobnie jak w przypadku butelki z wodą, podniesienie się wskaźnika oznaczać będzie wzrost ciśnienia, a jego obniżenie się, spadek ciśnienia atmosferycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + eight =