Prosty karmnik dla ptaków

sparrow-bird-animal-nature-86591

Zima to niezwykle trudny okres dla wielu zwierząt, które mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też, mnóstwo osób, które troszczą się o los zwierzaków chce w jakiś sposób im pomóc. Z pewnością jednym z najprostszych jest stworzenie karmnika dla ptaków. Prace nad taką konstrukcją mogą być świetną zabawą, szczególnie dla dzieci, a przy okazji wesprzemy te małe stworzonka.

Wystarczy butelka

Żeby szybko i łatwo zrobić karmnik dla ptaków będziemy potrzebować plastikowej butelki – najlepiej litrowej, listewki, niewielkiej deseczki, taśmy oraz podstawowych narzędzi. Pracę zaczynamy od przymocowania butelki do listewki, mniej więcej w jej połowie. Robimy to przy pomocy mocniejszej taśmy klejącej. Musi ona bowiem utrzymać nie tylko samą butelkę, ale również jej zawartość. Kiedy będziemy już pewni, że butelka pozostanie na swoim miejscu, ustawiamy ją w jej normalnej pozycji i wsypujemy ziarno dla ptaków.

W następnym kroku musimy zamontować deseczkę, z której ptaki będą mogły zjadać pokarm. Z pomocą wkrętów przymocowujemy naszą deseczkę do listewki, około 0,5 cm do 2 cm nad wylotem butelki. Aby jedzenie nie wypadało warto się również zatroszczyć o wmontowanie do deseczki nawet niewielkich ścianek na jej brzegach. Teraz możemy odwrócić całą konstrukcję. Na deseczkę powinno się wysypać ziarno z butelki, które będzie się samoczynnie dopełniało, gdy ptaki wyjedzą już wszystko ze stojaka. Jeśli cały mechanizm zadziała, możemy przybić listewkę do drzewa czy chociażby szopy na narzędzia.

Zabezpieczenia i uzupełnianie

Montujący wykonany przez nas karmnik musimy pamiętać by znalazł się on w odpowiednim miejscu i na dobrej wysokości. Jeśli będzie za nisko lub dostęp do niego będzie zbyt łatwy mogą się do niego dostać drapieżniki czy nawet koty, które skutecznie mogą zrujnować naszą pracę.

Z kolei uzupełniać ziarna w butelce możemy na przykład poprzez demontowanie deseczki i napełnienie butelki tak jak za pierwszym razem. Innym sposobem jest odcięcie dna butelki i wsypywanie pokarmu przez powstały otwór. W tym przypadku musimy jednak pamiętać aby za każdym razem dobrze go zaklejać i zabezpieczać aby ziarno nie zamokło i nie zgniło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + fifteen =