Jak założyć trawnik?

pexels-photo-94847

Trawnik pełni wiele funkcji w ogrodzie. Przede wszystkim zmniejsza dostawanie się zanieczyszczeń, eliminuje całkowicie kurz oraz obniża temperaturę powietrza. Aby trawnik był wizytówką ogrodu należy odpowiednio przygotować glebę jak i również pamiętać o pielęgnowaniu.

Przygotowanie podłoża

Biorąc się do pracy przy zakładaniu trawnika najpierw trzeba koniecznie przekopać glebę na około 30 centymetrów, wyplewić dokładnie wszystkie chwasty oraz usunąć kamienie. Jeśli trawnik będzie stykał się z kwiatami dobrze by było aby był oddzielony obrzeżem, ponieważ uchroni to rozrastanie się trawnika. Następnie należy sprawdzić odczyn kwasowości gleby po to aby dowiedzieć się jaki nawóz będzie potrzebny. Gdy odczyn wynosi 5,5-6,5 należy kupić nawóz wapniowy lecz gdy odczyn przekracza tę wartość potrzebny będzie nawóz zakwaszający. Po około 2 tygodniach po nawożeniu podłoże jest gotowe pod zasiew.

Siew nasion

Kupując nasiona traw trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie trawnika. Czy będzie on intensywnie użytkowany czy tylko do ozdoby. Po usunięciu niepożądanych chwastów, spulchnieniu gleby oraz nawożeniu można przejść do czynności wysiewu traw. Najlepszym czasem na wysiew trawnika jest sezon wiosna-lato. Zawsze należy stosować się do instrukcji producenta. Nie wolno wysiewać zbyt późno gdyż jest większe ryzyko powstawania grzybów. Wysiew należy przykryć warstwą gleby grubości 1 centymetra.

Pielęgnacja

Bardzo ważnym aspektem jest nawodnienie. Młody trawnik potrzebuje nieco więcej nawadniania. Najlepiej oraz najefektywniej jest to robić rano i wieczorem. Koszenie jest równie ważne jak nawodnienie gdyż pozwala utrzymywać trawnik w dobrej kondycji. Pierwsze koszenie można wykonać dopiero gdy trawnik urośnie do około 8 centymetrów , przycinamy go jedynie do 4 centymetrów. Następnie należy nawieźć go nawozem azotowym. Ściętą trawę trzeba zawsze usuwać, ponieważ utrudnia ona wyrastanie nowego źdźbła trawy. Wałowanie trawy jest także potrzebne gdyż powoduje dociskanie korzeni w głąb ziemi. Wykonywane jest zawsze 2 dni przed i po pierwszym koszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × two =