Uprawianie kiełków w domu

bread-food-salad-sandwich

Nie od dziś wiadomo, że jedzenie kiełków jest bardzo zdrowe, ze względu na fakt, iż skrywają one w sobie mnóstwo cennych składników. Ich rodzajów jest niezwykle dużo, dlatego każdy może wybrać swoje ulubione. Oczywiście najlepiej smakują te świeże, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na ich szybkie i łatwe wyhodowanie w zaciszu własnego domu. Nie jest to nic trudnego, a dzięki temu nasze kanapki czy sałatki nabiorą z pewnością lepszego smaku.

Pójście na łatwiznę

Rzecz jasna, jeśli ktoś nie ma ochoty bawić się w majsterkowicza może zakupić gotową kiełkownicę, która jest już dostępna w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Bez problemu także kupimy ją w Internecie, jednak trzeba się zastanowić czy warto wydawać pieniądze jeżeli kiełki możemy wyhodować przy pomocy słoika czy zwykłego talerzyka? Nie mówiąc już o radości jaką daje nam samo wykonanie takiego projektu.

Słoiki

Sposób ze słoikiem jest trochę skomplikowany i wymaga od nas poświęcenia nieco czasu, ale warto spróbować swoich sił. Zaczynamy od wypłukania naszych nasion oraz namaczania ich przez około 5-8 godzin. Następnie po raz kolejny musimy przepłukać nasze nasionka i przesypać je do małego słoika na wysokość około dwóch centymetrów. Zalewamy je obficie wodą, po czym na słoik zakładamy gazę i obwiązujemy ją jakimś sznurkiem. Tak przygotowany słoik odstawiamy na kolejne osiem godzin.

Kiedy czas minie odlewamy wodę i nasz słoik układamy ukośnie na innym, większym słoiku. Chodzi przede wszystkim o to aby woda z małego słoika mogła ściekać do tego dużego, ale także aby nasionka miały dostęp do powietrza. Niestety na tym nasza praca się nie kończy, ponieważ dwa albo trzy razy dziennie musimy powtarzać przepłukiwanie nasionek. Muszę być one bowiem cały czas wilgotne.

Talerzyk

Bardzo znanym sposobem chyba każdemu z nas jest uprawianie nasionek na talerzyku. Zapewne wszyscy musieli się zmierzyć bowiem z takim zadaniem w szkole podstawowej. Na talerzyku układamy zatem gazę albo ligninę, które zalewamy wodą, tak by były bardzo mokre. Następnie rozsypujemy nasionka i dbamy o to by zawsze miały zapewnione wilgotne podłoże. I to wszystko – czekamy tylko aż pięknie urosną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − six =