Telewizor na ścianie – samodzielny montaż

pexels-photo-28620

Obecnie dostępne w sprzedaży telewizory to płaskie odbiorniki, które mogą być bez problemu zamontowane bezpośrednio na ścianie. Dzięki temu przede wszystkim oszczędzamy dość sporo miejsca, nie musimy bowiem wstawiać kolejnego mebla, na którym mógłby on stać. Wiele osób uważa, także, iż taki montaż jest znacznie lepszy, gdyż nie ma ryzyka, że niechcący go potrącimy i spadnie, ulegając uszkodzeniu.

Jak dobrać odpowiedni uchwyt

Dzisiaj na rynku jest bardzo wiele różnorodnych uchwytów do montażu telewizorów. Niektóre mają teleskopowe ramię, na których może on być wysuwany. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj wybierzemy musimy pamiętać o ty, aby był on trwały i przede wszystkim dopasowany do naszego odbiornika. Telewizory mają bowiem różny rozstaw otworów do montażu na ścianie, i pod tym kątem między innymi należy je dobierać. Obecnie określa się je jako standard VESA. Jest to odległość pomiędzy górnymi oraz dolnymi otworami do montażu, i takie oznaczenie zazwyczaj można znaleźć na uchwycie. Musi on być tez dobrany do telewizora pod względem wagi i rozmiaru. Zazwyczaj na uchwytach bez trudu można znaleźć informacje na temat przekątnej ekranu, do której jest odpowiedni, jak również maksymalnej wagi odbiornika. Oczywiście rodzaj uchwytu jest także bardzo istotny, jeżeli bowiem nie dysponujemy zbyt dużym pokojem, na pewno lepiej jest wybrać uchwyt bez regulacji, który jednak oszczędza sporo miejsca.

Montujemy uchwyt

Sam montaż uchwytu zazwyczaj nie jest problemem, wystarczy jedynie wywiercenie odpowiedniej ilości otworów i następnie przytwierdzenie go do ściany. Musimy jednak pamiętać o tym, że powinien znajdować się on na odpowiedniej wysokości, najlepiej, jeżeli jest to wysokość naszych oczu. Jeżeli kupujemy uchwyt z regulacją, może on być powieszony nieco wyżej, gdyż lekko pochylony telewizor daje znacznie lepszy komfort oglądania. Jeżeli już mamy pewność, że nasz uchwyt jest odpowiednio przytwierdzony do ściany, wówczas pora na montaż na nim telewizora. Tutaj zazwyczaj przydaje się pomoc drugiej osoby, zwłaszcza przy większych odbiornikach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + nine =